Posted by Oleg Mashevskyi On Травень - 30 - 2023 Коментарі Вимкнено до Зустріч студентів-сходознавців із знаним ісламознавцем Михайлом ЯКУБОВИЧЕМ

25 травня 2023 р. відбулась зустріч студентів-сходознавців із Михайлом ЯКУБОВИЧЕМ, знаним ісламознавцем, запрошеним дослідником Фрайбурзького університету (Німеччина).

Під час зустрічі М. Якубович зазначив про родинні зв’язки (яка проживала в Узбекистані) та історичної батьківщини Волині (її згадував арабський історик аль-Масуді, а Коран Великого князівства Литовського перекладено в Острозі). Пан Михайло розповів про появу інтересу до історії ісламу у студентські роки та написання однієї із курсових робіт на тему «Есхатологія Біблії та Корану: порівняльний аналіз». Бакалаврська робота була присвячена ібн Халдуну.

Михайло Михайлович розповів про особливості вивчення арабської мови, коли його вчителем був товариш із Судану. Потім володіння арабською мовою він вдосконалював під час стажування у Саудівській Аравії.

Надалі М. Якубович ознайомив студентів з історією ісламу на території України. Він певен, що іслам є давньою релігією України. Це підтверджують археологічні знахідки мусульманських поховань, зокрема у Слов’янську. Пан Михайло також висловив думку, що поява ісламу – не була ситуативною ісламізацією, бо частину тодішньої еліти складали мусульмани. Водночас іслам потрапив на Русь разом із арабами-торговцями. А з XIII ст. мусульманські громади були відомі вже в Криму, який відігравав роль саме у транзитній торгівлі. Тому саме в Криму сформувалась власна ісламознавча рукописна та енциклопедична традиція. Там в часи Російської імперії функціонувало Таврійське мусульманське духовне управління. Михайло Михайлович згадав також праці про іслам видатного сходознавця академіка Агатангела Кримського.

В контексті характеристики ісламознавчих досліджень в Україні М. Якубович висловив глибоку стурбованість зверненням деяких вітчизняних дослідників до «негативного російського досвіду роботи з мусульманами». У свою чергу, пан Михайло розкрив основні положення власної дисертації «Інтерпретації проблем історії релігії представниками ісламського традиціоналізму (класична та посткласична доба)», захищеній у 2011 році.

Опісля Михайло Михайлович поділився сучасними зарубіжними методологічними підходами у дослідженнях ісламу, зокрема Німеччини (ісламознавча текстологія) та Великої Британії (ісламознавча соціологія).

На завершення зустрічі пан Михайло відповів на запитання студентів і викладачів.

Прикметно, що книги М. Якубовича рекомендовані студентам ОП «Сходознавство» для підготовки до навчальних занять з історії кримськотатарського народу, історії ісламу. Деякі із цих книг є у кафедральній бібліотеці.

Модерував заходом доцент Олег КУПЧИК.

Comments are closed.