Posted by Administrator On Травень - 22 - 2021 Коментарі Вимкнено до ЛЮБИТИ, ЗНАТИ Й ТВОРИТИ ІСТОРІЮ

До 50-літнього ювілею Олега Петровича Машевського: вченого модерної української науки, людини, котра множить чесноти українського громадянина

22 травня цього року відзначив свій День народження співзасновник та заступник голови редколегії журналу «Американська історія та політика» доктор історичних наук, професор Олег Петрович Машевський – завідувач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ імені Тараса Шевченка член правління Громадських організацій  «Українська асоціація американістики» та «Наукове товариство  історії дипломатії  та міжнародних відносин», співзасновник і співкерівник наукового журналу «Європейські історичні студії».

Олег Петрович народився 22 травня 1971 р. у мальовничому селі Зазим’ї на Київщині. Для зацікавленого історією та амбітного юнака вибір навчального закладу був очевидним – Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, до якого він вступив у 1989 році, відтоді пов’язавши із ним своє життя. Закінчивши в 1994 р. з відзнакою навчання,він одразу вступив до аспірантури і через три роки захистив кандидатську дисертацію «Політика уряду гетьмана Павла Скоропадського в галузі освіти, науки, мистецтва (квітень – грудень 1918 року)».

Наукові напрацювання з доби Української революції 1917 – 1921 рр. стали Олегу Петровичу в нагоді і на кафедрі нової та новітньої історії зарубіжних країн, де він працює з 1998 р. і дотепер. У своїй викладацькій діяльності він вдало поєднує тематику зарубіжної та української історії. Серед нормативних та спеціальних авторських курсів найбільшою популярністю користуються «Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки», «Історія міжнародних відносин», «Політика країн Заходу щодо України у XVIII ст. – першій половині XX ст.», «Західний світ та Україна в 1990-х роках – на початку ХХІ ст.» та ін. Причому Олег Петрович завжди готовий до нових викликів та можливостей і охоче береться за розробку нових дисциплін. До його кола наукових інтересів належать проблеми міжнародних відносин у ХІХ ст. – першій четверті ХХ ст. та другої половини ХХ – поч. ХХІ ст., політика країн Заходу щодо України в 1914 – 1923 рр., українсько-американські відносини, історія гетьманської Української Держави 1918 р. та Британської імперії, історія Наполеонівської Франції та історія Канади і США[1].

У 2010 р. Олег Петрович Машевський під керівництвом доктора історичних наук, професора Гончара Бориса Михайловича захистив докторську дисертацію «Чорноморські протоки у політиці міжнародних союзів (70-ті рр. ХІХ ст. – 1918 р.)», ставши одним з наймолодших докторів історичних наук в Україні. Її захисту передував вихід його ґрунтовної монографії «Проблема Чорноморських проток у міжнародних відносинах (1870 р. – початок 1920-х рр.)»[2] Загалом Олег Петрович – один з найактивніших авторів Історичного факультету КНУ: щороку виходить до двох десятків його наукових публікацій в українських та зарубіжних наукових виданнях. Загалом його перу належить понад 200  наукових та науково-методичних праць.

Як досвідчений майстер Олег Петрович має низку учнів, які також досягли успіху в науковій діяльності. Під його керівництвом захистили кандидатські дисертації аспіранти та здобувачі кафедри (Р.Банті, В.Садикова, В.Черняєв, І.Лукач, В.Люлька та ін.). А нещодавно відбувся і захист дисертації на здобуття доктора історичних наук доцента нашої кафедри Т. Грищенка, науковим консультантом якої був О. Машевський.


[1] Машевський Олег Петрович [Електронний ресурс] // Кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ імені Тараса Шевченка. – Режим доступу: http://for.history.univ.kiev.ua/?page_id=156; Капелюшний В.П. Машевський Олег Петрович // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=67252

[2] Машевський О.П. Проблема Чорноморських проток у міжнародних відносинах (1870 р. – початок 1920-х рр.) – К. : Аквілон-Плюс, 2010. – 792 c.

Важливий етап у житті та кар’єрі Олега Петровича розпочався в 2015 р., коли він очолив кафедру нової та новітньої історії зарубіжних країн. Відтоді завдяки цілеспрямованості та енергійності Олега Петровича, його вмінню знаходити компроміси та виважені рішення робота кафедри якісно змінилася та інтенсифікувалася. З’явилися нові освітні програми «Американістика та європейські студії» і «Сходознавство», які щороку входять в десятку найпопулярніших гуманітарних напрямків підготовки бакалаврів та магістрів в університеті, і на які вступає найбільша кількість абітурієнтів Історичного факультету. З його ініціативи та багато в чому завдяки його зусиллям кафедра видає два наукові фахові журнали категорії «Б» – «Американська історія та політика» і «Європейські історичні студії», які належать до найцитованіших в Україні видань у своєму сегменті.

Кафедра на чолі зі своїм невтомним завідувачем активно проводить міжнародні конференції, презентації, «Американські зустрічі», олімпіади з всесвітньої історії та її окремих напрямків для старшокласників – майбутніх абітурієнтів. І ще багато різноманітних наукових, освітніх, культурних заходів з залученням посольств різних держав, українських дипломатів та істориків, представників різних зарубіжних науково-освітніх інституцій тощо. Так, зокрема, в 2012 р. Олег Петрович був ключовим організатором великої міжнародної конференції присвяченої  В.Я. Тарасенку, – колишньому завідувачу кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн, котрий свого часу як представник делегації УРСР в ООН значною мірою сприяв ввведенню в дію резолюції ООН під №181 і як результат появі на політичній карті світи Держиви Ізраїль. В 2016 році відбулася чергова репрезентативна конференція «Україна – США: досвід та перспективи співпраці», в якій взяло участь понад 100 чолові.

Окремим важливим напрямом роботи кафедри, який Олег Петрович не лише курує, а й сам є його чи не найактивнішим учасником – представлення роботи кафедри, інформування про наші освітні програми та наукову діяльність в інтернет просторі. Робота в цій царині, започаткована О. Машевським ще в 2015 р.  стала особливо важливою із початком пандемії CОVID-19, коли навчання перейшло в онлайн формат: стали в нагоді записані раніше лекції, дискусії, студентські відероботи та записи виступів викладачів кафедри на теле і радіо програмах. Власне, Олег Петрович першим серед нас подолав психологічний бар’єр перед камерою і довів, що лекції не лише можна, а й треба записувати. Наразі можемо похвалитися найбільш розвиненим на факультеті ютуб-каналом[1], великою аудиторією кафедральних і пов’язаних з нею фейсбук-сторінок[2], телеграм та інстаграм каналів. Усе це робить нашу діяльність не лише більш помітною, а й популяризує зарубіжну історію, на конкретних прикладах і через цікаві сюжети пов’язує її з історією України, допомагаючи широкому загалу краще пізнати минуле та розібратися у складних темах.

Низка нових дисциплін, активна позааудиторна робота, розширення колективу і наших технічних можливостей завдяки міжнародній співпраці дозволяє готувати нову гідну зміну фахівців американістів, європеїстів, сходознавців. І вже на етапі навчання залучати їх до наукової роботи, знайомити з тонкощами нашого ремесла та здобувати цінний досвід. Організаційні зусилля й таланти Олега Петровича мали результатом появу на історичному факультеті двох сучасних мультимедійних аудиторів «Китайська мрія» та «Турецький світ». Недарма студенти обожнюють Олега Петровича і в своїх рейтингах найкращих викладачів факультету називають його «найбільш студентоорієнтованим»[3]. Поряд з тим він охоче працює і з старшокласниками – допомагає готувати наукові роботи в МАН, бере участь в їх рецензуванні та роботі журі.

Як каже Олег Петрович, це все – результат командної роботи. Але саме він скеровує зусилля кафедри і особисто робить не менше (а часто – значно більше) за інших. І як організатор, і як викладач, і як науковець.

Від усієї численної громади історичного факультету та рідної кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн, колишніх і нинішніх студентів, колег з інших інституцій, друзів, прийміть, Олеже Петровичу такі наші побажання:

Count your life by smiles,
Count your age by friends,
May you have more strength
To walk further miles.


[1] Американістика,Європейські студії та Сходознавство [Електронний ресурс] // Ютуб-канал Кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ імені Тараса Шевченка. – Режим доступу: https://www.youtube.com/channel/UC0YRRmJ4r0csY0COH9e72Cw

[2] Кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ ім. Т. Шевченка [Електронний ресурс] // Фейсбук. – Режим доступу: https://www.facebook.com/zar.ist.knu; Американська історія та політика / American History & Politics [Електронний ресурс] // Фейсбук. – Режим доступу: https://www.facebook.com/AmericanistKNU/?ref=pages_you_manage

[3] Віртуальний простір студентів істфаку #2: тамниці викладачі // Вечірній істфак КНУ. – 10 серпня 2018. – https://telegra.ph/Vіrtualnij-prostіr-studentіv-іstfaku-2-tamnicі-vikladachіv-08-10

Comments are closed.