Posted by Oleg Mashevskyi On Липень - 7 - 2022 Коментарі Вимкнено до Розвиток американістики на нашій кафедрі

Вітання з 4 липня всім американістам, нашим друзям та колегам з США і всім, хто захоплюється цією країною!

Принагідно з приємністю зазначимо, що наша кафедра є одним з перших і провідних центрів американістики в Україні та має багатолітню історію американських студій.

Кафедральну школу американістики започаткував у 1960-тих роках професор Василь Якимович Тарасенко (1907-2001) – видатний український дипломат, доктор історичних наук, заступник міністра закордонних справ УРСР, керівник делегації України на Генеральній Асамблеї ООН, представник УРСР в Раді Безпеки ООН, завідувач нашої кафедри в 1950-1984 рр. Його ім’я увійшло до книги «Тисяча найвидатніших осіб у світовій історії», яка була видана в 1970-тих рр. у США.

Наступний багатолітній завідувач нашої кафедри у 1990 – 2015 рр. д.і.н., проф. Борис Михайлович Гончар (1945 – 2015), був одним із провідних українських американістів. Основним вектором його наукових досліджень була зовнішня політика США: тема його кандидатської дисертації – «Середземноморська політика США в 1968 – 1974 рр.» (1974), докторської – «Фактор регіональних конфліктів в процесі формування та реалізації політики США щодо СРСР в 70-і – 80-і рр. ХХ ст.» (1994). Б.М.Гончар був автором і співавтором близько 300 наукових і навчально-методичних праць, очолював в університеті наукову школу істориків- міжнародників, виховав ціле покоління істориків-американістів, підготував чотирьох докторів і 30 кандидатів історичних наук.

Справу В.Тарасенка та Б.Гончара продовжує наступник Бориса Михайловича, теперішній завідувач кафедри Олег Петрович Машевський. На кафедрі під його керівництвом з’явилися нові освітні програми «Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)» і «Сходознавство» для бакалаврату та магістратури, які щороку входять до ТОП-10 найпопулярніших гуманітарних напрямків підготовки бакалаврів та магістрів в університеті, і на які вступає найбільша кількість абітурієнтів Історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Наголосимо, що в освітній програмі «Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)» (гарант – проф. О.П. Машевський) є окремий вибірковий блок ««Америка в новий і новітній час», понад 90% дисциплін якого – про історію, економіку, культуру країн Америки. Детальніше – http://www.history.univ.kiev.ua/…/amerikanistika-ta…/

Сьогодні кафедральну школу американістики представляють чи не половина нашої кафедри – д.і.н., доц. Тарас Арнольдович Грищенко – фахівець з історії, культури та зовнішньополітичних стратегій США, д.і.н., д.і.н., проф. Наталія Данилівна Городня, яка зосередилася на політиці США щодо країн Азії, к.і.н., доц. Макар Анатолійович Таран – голова Української асоціації американістики, який поєднує в своїх наукових інтересах американістику та китаїстику. Так чи так до розвитку американістики причетні к.і.н., к.і.н., доц. Аліна Юріївна Корнієнко. Різні аспекти міжнародних відносин, пов’язаних з США, висвітлюють у своїх публікаціях та лекціях к.і.н., доц. Олександр Юрійович Комаренко, к.і.н., проф. Валерій Михайлович Павленко, к.і.н, доц. Вікторія Олександрівна Пількевич, к.і.н., доц. Олег Романович Купчик. Дослідження і викладання історії і сьогодення країн Латинської Америки успішно розвиває к.і.н., доц. Наталія Ігорівна Шевченко, очільниця Центру латиноамериканських та іберійських студій «Casa Iberoamericana». Інший окремий напрямок – дослідження української діаспори в країнах Північної та Південної Америки розвиває к.і.н., доц. Ольга Олегівна Сухобокова, засновниця і редакторка популярної фейсбук-сторінки Diaspora.ua. Також вона викладає курс з історії Канади.

Наша кафедра активно проводить різноманітні наукові, освітні, культурні американознавчі заходи – міжнародні конференції, презентації наукових видань, «Американські зустрічі» (лекції та дискусії з провідними американістами, дипломатами, громадськими діячами, фахівцями з різних галузей з України та США про різні аспекти історії, культури, освіти та громадянського суспільства в США), олімпіади з всесвітньої історії та її окремих напрямків для старшокласників – майбутніх абітурієнтів. В 2016 році відбулася чергова репрезентативна конференція «Україна – США: досвід та перспективи співпраці», в якій взяло участь понад 100 дослідників-американістів, істориків і політологів, дипломатів, представників наукових та вищих освітніх закладів України та інших країн. Остання американознавча конференція на кафедрі відбулася в січні 2022 р. і згуртувала молодих американістів з різних університетів та міст України.

Наразі кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ може похвалитися найбільш розвиненим на факультеті ютуб-каналом та фейсбук-сторінкою, телеграм та вайбер каналами, де серед різних тем зарубіжної історії американістика посідає своє почесне місце.

Окремо варто звернути увагу науковий журнал «Американська історія та політика», що видається кафедрою нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ, тематика якого охоплює різні проблеми історії США, Канади, країн Латинської Америки, Карибського басейну, їхньої зовнішньої та внутрішньої політики, міжамериканських відносин, етнокультурних та соціальних процесів в регіоні. У 2019 році наш журнал увійшов до ТОП-10 найкращих наукових журналів України з історичних наук та є одним з найбільш цитованих. Він включений до переліку фахових видань України (категорія “Б”), в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук за спеціальністю «історичні науки», а також індексується у міжнародних наукометричних базах, зокрема Index Copernicus та Google Scholar. Виходить двічі на рік у друкованому та електронному форматах (http://www.americanstudies.history.knu.ua/uk/pro-zhurnal/), а також має свою фейсбук-сторінку «Американська історія та політика /American History & Politics» https://www.facebook.com/AmericanistKNU, де ми щодня розповідаємо і показуємо всілякі цікавинки з історії та сучасного життя США, Канади та країн Латинської Америки.

Тож ще раз вітаємо усіх колег з Днем Незалежності США, а також запрошуємо абітурієнтів долучатися до нашої дружної родини американістів!

Comments are closed.